Készült: 2010. augusztus 22. vasárnap
Mit érdemes tudni a hátfájásról

A hátfájás rendkívül gyakori, az emberek 60-70 százalékát érinti élete során. A fájdalom többek között eredhet a csigolyatestekből, vagy a közöttük elhelyezkedő porckorongokból illetve kisízületekből, a gerinc melletti szalagokból, izmokból, ideggyökökből és a belső szervekből (vese, aorta, gyomor) is kisugározhat. 

az úszás fontossága az úszás fontossága
 
Az úszás (elsősorban a hátúszás) kifejezetten javasolt a mély hátizmok megerősítésére

Milyen széket használjunk


Ha valaki ülőmunkát végez, nem mindegy, hogy milyen széken ül napi 8-12 órát. A szék akkor a legmegfelelőbb, ha nem támasztja alá az egész hátat, hanem csak a gerincoszlop alsó részét. Ülés közben is fontos a megfelelő testtartás: húzzuk ki magunkat, ne görnyedjünk össze. Talpaink a talajon támaszkodjanak, fenekünkkel csússzunk teljesen hátra a széken. Fontos a szék megfelelő magasságának beállítása is.

Ne feledjük: a gyógyszerek csak ideiglenes fájdalomcsillapításra alkalmasak, a probléma kiváltó okát nem szüntetik meg. Az életmódjavítás, a heti 2-3 alkalommal végzett testmozgás és gerincünk kímélése az, amivel a hát- és derékfájás megelőzhető.

Mikor kell komolyabb betegségre gondolni?


Ha az erős fájdalom állandóan fennáll, sőt, nyugalomban, fekvés közben és hajnalban is jelentkezik (akár erősebb is, mint napközben), akkor fertőzést, gyulladásos vagy tumoros hátteret, illetve gerincsérvet valószínűsíthet az orvos.

A csontritkulás vagy trauma következtében fellépő csigolyatörés is heves és hosszan tartó fájdalmat okoz, mely azonban fájdalomcsillapítók ás ágynyugalom hatására rendszerint néhány hét alatt csökken. A bordák felé kisugárzó, heves nyilalló jellegű fájdalom idegzsábára utal, mely igen kínzó lehet ugyan, de szerencsére nem jelent súlyos betegséget.

Ha a beteg kikérdezése és vizsgálata során az orvosban mégis felmerül a gyanú tumor, gyulladásos háti megbetegedés (például spondylitis ankylopoetica), fertőzés, sérv, illetve törés lehetőségére, akkor további vizsgálóeljárásokra is szükség van a diagnózis pontosításához. A gerinc röntgenvizsgálata fontos információkkal szolgálhat például daganat, gyulladás, törés, kopás esetén. Előfordul, hogy CT illetve MR vizsgálat, valamint csontscintigráfia elvégzése is indokolt lehet.

Laborvizsgálat


Laborvizsgálatokra is szükség van, melyek közül a legfontosabb a vérsejtsüllyedés, a vérkép, a vizelet, valamint a szérum kálcium-, foszfát- és alkalikus foszfatáz szintje. Ha a háttérben gerincsérv igazolódott, és a panaszok két hónap alatt sem csökkennek, akkor a műtéti megoldás is szóba jöhet. Fertőzés, gyulladásos betegség illetve daganat okozta tünetek esetén a beteg kezelése az infektológiában, reumatológiában illetve onkológiában jártas szakember feladata.

Ritkán, de előfordulhat, hogy a fájdalom hátterében semmilyen eltérést nem lehet kimutatni. Ekkor általában pszichés okra vezethetőek vissza a panaszok. Ennek megoldására pszichológus általi pszichés támogatás, valamint gyenge hatású fájdalomcsillapítók alkalmazása lehetnek hatásosak.

Dr. Soltész Annamária