• Egyesületünk ebben az évben is több szakmai programot szervez. Kérjük, ha lehetősége van, támogassa adója 1%-ával egyesületünk működését, köszönjük. Részletekért kattintson!
 • A fizioterápia a természetes gyógymódok összességét jelenti, a természet energiáit (kémiai, mechanikai, elektromos, mágneses) használja fel gyógyításra.
 • A magyarországi fürdők közül harmadikként a harkányi fürdőt szeretnénk bemutatni a honlapunkat olvasóknak.
 • Negyedikként a mezőkövesdi Zsóry Gyógy- és Strandfürdő jellegzetes „illatú” kénes termálvízét mutatjuk be.
 • Jobb gyógyulási és túlélési esélyei vannak a rendszeresen mozgó, egészséges testsúllyal élő prosztatarákos férfiaknak.
 • Illúzió vagy valóság? Varázsoljon 3D TENS útmutatót! Az izom- és idegingerlő berendezések felhasználóinak és a technológiai újdonságok iránt érdeklődőknek szeretnénk kedveskedni Kerekes Márton munkájával: a TENSEL névre hallgató alkalmazással.

Ivókúra régen és ma

Készült: 2011. június 17. péntek

Ki gondolná, hogy az 1800-as években igen nagy népszerűségnek örvendett a napjainkban sem feledett ivókúra. Az elmúlt évszázadok azonban sokat változtattak rajta.

A monarchia idején virágzott hazánk fürdőkultúrája. Még maga Ferenc József császár is előszeretettel próbálta ki saját magán a magyar termálvizek áldásos hatásait, amelyek köszvényes ízületeire remek gyógyírt jelentettek. A fürdőkben tartózkodás másik fontos része az ivókúra volt és maradt egészen a 19. század végéig.

Az ivókúra nem más, mint a gyógyhatással rendelkező vizek belsőleg történő, kúraszerű alkalmazása. A Kárpát-medence különlegesen gazdag termálvízkinccsel rendelkezik. Magyarország területén több mint 1300 (Budapesten mintegy 118) hévízkút található, amelyek majdnem mindegyike termálvíz.

De vajon mi a különbség a gyógyvíz, termálvíz és ásványvíz között?


ivókúra ivókúra

Termálvíznek a legalább 300C-os vizet nevezik

Gyógyvíznek a föld mélyéből származó – spontán feltörő vagy mesterséges fúrt kútból származó - ásványvizet nevezik, amelynek gyógyhatása klinikai humánvizsgálattal bizonyítást nyert. Ásványvíznek minősíthető a felszín alatti vízrétegből származó, egészségre nem ártalmas összetételű, mikrobiológiai szempontból tiszta víz, amelynek literében legalább 500-1000mg oldott ásványi anyag található. Emellett ivókúraként alkalmazva az alábbiakat tartalmazza:
 • kalcium (min. 60mg/liter)
 • magnézium (min 20mg/ liter)
 • fluorid (min. 0,8mg/ liter)
 • jodid (min. 0,05mg/ liter)

Fürdőkúra céljára alkalmazva tartalmazza alábbi biológiailag aktív ionok valamelyikét:
 • lítium-ion (min. 5mg/liter)
 • szulfid-ion vagy titrálható kén (min. 1mg/liter)
 • bromid-ion (min. 5mg/liter)
 • jodid-ion (min. 1mg/ liter)
 • metakovasav (min 50mg/liter)
 • szabad széndioxid (min. 1000mg/liter)

Termálvíznek pedig a spontán feltörés vagy mesterséges fúrás során nyert legalább 300C-os vizet nevezik. A legtöbb hazánkban található víz ennél jóval magasabb hőmérséklettel tör a felszínre. A tiszazugi Cserkeszőlő egyik gyógyvize pl. 920C-os.

Visszatérve az ivókúrához, összetétele alapján megkülönböztethető alkáli-hidrogén-karbonátos (bázikus) víz, amely főleg az emésztőrendszeri problémák hatékony ellenszere lehet. A kénes gyógyvizek mozgásszervi, légzőszervi és gyomorbetegségekre javasolhatók. Radontartalmú vizeink vérnyomáscsökkentésre, érelmeszesedés, cukorbetegség, köszvény kiegészítő terápiájára ajánlható, azonban maximum 3-4 hétig alkalmazható.

Az 1800-as évek végén kifejezetten ivókúrára készített gyönyörű szecessziós díszítésű kristálypohárral jártak a kútra és gyaloglás, parkban sétálás közben kortyolták a föld mélyének gyógyító ajándékát. A korabeli fürdőorvosok javaslatai szerint reggel fél6 és 8 óra között, éhgyomorra volt célszerű elfogyasztani a vizet 2-8dl mennyiségben. Legtöbbször az ivást zeneszó kísérte.

A most olvasott Egyperces eredeti változatát a www.activia.hu honlapon találhatja meg. Ha további érdekességekre is kíváncsi az egészséges életmóddal kapcsolatban, látogassa meg az oldalt!