• Egyesületünk ebben az évben is több szakmai programot szervez. Kérjük, ha lehetősége van, támogassa adója 1%-ával egyesületünk működését, köszönjük. Részletekért kattintson!
 • A fizioterápia a természetes gyógymódok összességét jelenti, a természet energiáit (kémiai, mechanikai, elektromos, mágneses) használja fel gyógyításra.
 • A magyarországi fürdők közül harmadikként a harkányi fürdőt szeretnénk bemutatni a honlapunkat olvasóknak.
 • Negyedikként a mezőkövesdi Zsóry Gyógy- és Strandfürdő jellegzetes „illatú” kénes termálvízét mutatjuk be.
 • Jobb gyógyulási és túlélési esélyei vannak a rendszeresen mozgó, egészséges testsúllyal élő prosztatarákos férfiaknak.
 • Illúzió vagy valóság? Varázsoljon 3D TENS útmutatót! Az izom- és idegingerlő berendezések felhasználóinak és a technológiai újdonságok iránt érdeklődőknek szeretnénk kedveskedni Kerekes Márton munkájával: a TENSEL névre hallgató alkalmazással.

Húsvéti üdvözlet

Készült: 2015. április 01. szerda Módosítás: 2015. április 01. szerda

Kellemes húsvéti ünnepeket kívánunk minden kedves tagunknak és honlaplátogatónak! Ebből az alkalomból kiválasztottunk egy locsoló versikét, s kívánunk minden leánynak rózsavízzel való locsolást a fiúknak pedig sok piros tojást.

Húsvéti üdvözlet a Fiszétől

Eljött a szép húsvét reggele,
Feltámadásunk édes ünnepe.
Ünneplő ruhákba öltöztek a fák,
Pattognak a rügyek, s virít a virág.
A harang zúgása hirdet ünnepet,
Egy kismadár dalol a zöld rétek felett.
Tündérország rózsái közt gyöngyharmatot szedtem,
Akit azzal meglocsolok, megáldja az Isten.
Az illatos rózsavíztől megnőnek a lányok,
Zsebeimbe beleférnek a piros tojások.

(népköltés)

Azt mindenki tudja, hogy húsvét hétfőn a fiúk útra kelnek és meglocsolják lány ismerőseiket, akik ezt piros tojásokkal köszönik meg. Itt összegyűjtöttük azokat a szokásokat és hagyományokat, amelyekről csak kevesen tudnak:

 • Másnap, azaz kedden a lányoknak kell körbejárniuk és meglocsolni a fiúkat.
 • A fiúknak először kereszt szüleiket kell meglocsolniuk reggel, akiktől piros tojást kapnak cserébe. Ezeket a tojásokat a fiúk összeütötték, és akié összetört az volt a vesztes.
 • Egyes helyeken úgy tartják, hogy a tojásokat azért festik pirosra ilyenkor, mert mikor Jézust keresztre feszítették odament hozzá egy nő, akinek a kosara tele volt tojásokkal és imádkozás közben Jézus vére rácseppent a tojásra és az egészet átszínezte.
 • Bizonyos területeken a legények már vasárnap este megkapták a tojásokat és hétfő reggel bandába verődve rántottát készítettek belőlük, így indultak locsolkodni. A tojáshéjakat azon lányok ablakaiba szórták, akikre haragudtak.
 • A húsvéti tojás olyan általános ajándék, amit nem csak a lányok adhatnak a legényeknek, de fordítva is.
 • Nagypénteken a lányok és az asszonyok levágtak egy kicsit a hajuk végéből, hogy az hosszabbra nőjön.
 • Úgy tartották, hogy ha huzatot csinálnak a lakásba, a nagypénteki szél átjárja az ágyneműket és nem mászik beléjük a moly.
 • Nagypénteken, délután bárki megtudhatta, hogy ki a falu boszorkánya. Ehhez nem kellett mást tennie, csak fogni egy fakanalat, amivel korábban a húsvéti tojásokhoz szükséges festéket keverték, fúrni rá egy lyukat és átnézni rajta a templomban a mise közben. A boszorkányokat könnyű volt felismerni. Az oltárnak, vagy az Úr asztalának háttal ültek és nagy szarvuk volt. Aki megtudta, hogy ki a boszorkány, azonnal ki kellett szaladnia a templomból, át egy keresztes úton, hogy a boszorkányok ne tudják őt bántani.
 • A népi jóslás szerint, ha nagypénteken sok eső esik, sok juh és szarvasmarha fog megbetegedni.
 • Volt idő, amikor a legények húsvét vasárnapjának estéjén jártak locsolkodni, közben zenéltek, a lányok pedig festett tojással, borral és tésztával várták őket.
 • Hétfő reggel csak a kisfiúk jártak locsolkodni, akik a kútból húzott hideg vízzel öntözték meg a lányokat, sőt, néhol még meg is vesszőzték őket, locsolkodascserébe piros tojást, pénzt vagy kalácsot kaptak.
 • Erdélyben ezen a napon kakaslövést tartottak, ami akkor ért véget, ha valakinek sikerült szíven lőnie az állatot. Ezután ünnepi kakaslakomát rendeztek.
 • A falvakban vasárnap szokás volt komatálat küldeni a barátoknak, az örök barátság zálogaként. A tál kaláccsal, tojással és borral volt felpakolva.
 • A fiúk mátkatálat küldtek kedveseiknek.
 • A nagyhéten az egész házat kitakarították, és körülsöpörték, hogy ezzel elzavarják a boszorkányokat, kígyókat és békákat.


Üdvözlettel:
Fisze Vezetősége

Sok információ olvasható még a húsvétról, az alábbi linkekre kattintva:

http://emf-kryon.blogspot.ca/2013/03/husveti-nepszokasok-hagyomanyok.html
http://hu.wikipedia.org/wiki/H%C3%BAsv%C3%A9t

Források: emf-kryon.blogspot.ca, wikipedia.org