
E panaszok oka gerincbetegség, vagy testtartási, mozgási rendellenesség. Mivel a tartási rendellenességek már serdülőkorban is észlelhetők, korai felismerésükkel és kezelésükkel a későbbi, a gerinc helytelen terheléséből fakadó, maradandó elváltozások és panaszok megelőzhetők.
A gerincbetegségek megelőzése
Kétségtelen, hogy gyakran örökölt tényezők, fizikai túlterhelés lényeges elemek egyes gerincbetegségek kialakulásában, de az is kétségtelen, hogy megfelelő életmóddal mindenki sokat tehet a gerincpanaszok megelőzése érdekében, különösen azok, akiknél ilyen hajlamosító tényező fennáll. Sokkal könnyebb megelőzni a bajt, mint meggyógyítani!
A gerincbetegségek megelőzésének egyik legjobb módszere a speciálisan, célirányosan végzett gerinctorna. Korábban a gerincfájdalomtól vagy gerincsérüléstől szenvedő betegeknek napokig tartó ágynyugalmat, mozdulatlan fekvést javasoltak. Mára azonban a kutatások kimutatták, hogy nem a mozdulatlanság a megoldás. Éppen ellenkezőleg: a hangsúly azon van, hogy fokozatosan nehezedő gyakorlatsorok óvatos elvégzésével minél hamarabb visszanyerjük a mozgékonyságot.
Gerincferdülés
Gerincferdülés (scoliosis): A betegség lényege a gerinc oldalirányú elhajlása, amely rosszabb esetben csavarodással (torsioval) is társulhat. Jellemzője a váll asszimetria, mellkasdeformitás és medenceasszimetria. A gerincferdülés következtében a csigolyák, és a csigolya közti porckorongok megterhelése egyenetlenné válik (a domború oldalon nagyobb lesz a nyomás, mint a homorú oldalon). Ilyenkor a hátizmok igénybevétele is rendellenes, ezért a gerincferdüléshez gyakran társul porckopás és izomfájdalom. A gerincferdülés tehát bizonyos időszakokban fájdalmas mozgáskorlátozottságot válthat ki.
Gyógyítása: izomerő nölésével gyógytornával.
Rossz testtartás
A tartáshibák oka a mozgásszegény, ülő életmód okozta elégtelen és helytelen izomhasználat.
Kamaszkori rossz szokások: a hirtelen növés, a tinédzserekre jellemző helytelen testtartás, a féloldalas iskolatáska mind előidézik a felnőttkori gerincbajokat
Rossz testtartás a természetes gerincgörbületek fokozódása vagy elsimulása pl. gyenge hátizmok miatt alakulhat ki. Ilyenkor a gerinc (függőleges) álló helyzetben nincs jól megtámasztva, s ez által működése nem megfelelő. Ha a korai kezelést elmulasztják, ez rövidesen gerincbetegséghez vezethet.
A tartáshiba még nem betegség, csak majd az lesz belőle felnőttkorban.
Gyulladásos gerincbetegség
A gerincbetegségek gyulladásos jellegű betegségét sajnálatos módon a kiváltó okuk és kialakulásuk mikéntjét sajnos még ma sem ismerjük. Ezért megelőzésükre, egyelőre még nincs mód. Szerencsére ezek viszonylag ritkábban fordulnak elő, minden esetben reumatológus segítségét igénylik.
Kopásos gerincbetegség
A gerincbetegségek zöme kopásos, vagyis latin szóval degeneratív eredetű. A gerinc porckopásos és meszesedéses betegségei a mozgásszegény, ülő életmód, az egyoldalú statikus ill. dinamikus terhelés hatására válnak egyre gyakoribbá. A porckorongok víztartalma már viszonylag fiatal korban csökkenni kezd, ezzel fokozatosan veszítenek rugalmasságukból. Ilyenkor magasságuk csökken, s ezzel a csigolyatestek közötti rés is keskenyebb lesz, az ízületek alkotórészeinek elhelyezkedése megváltozik. Ilyenkor a túlterhelést (például hosszú ideig tartó fizikai terhelés, elhízás, féloldalas terhelés - amit a végtagok hossza közötti különbség okozhat - veleszületett fejlődési rendellenesség, rossz tartás stb.) a gerinc csak egy ideig tudja ellensúlyozni, amikor elért terhelhetőségének határához, panaszok jelentkeznek. Ha a porckorongok víztartalma csökken, már nem tudják megfelelően ellátni “lökésgátló” szerepüket. Ennek következtében a csigolya szélei ajakszerűen kiszélesednek, röntgenfelvételen is jól látható meszesedés, csőrképződés alakul ki azért, mert a szervezet igyekszik a kevésbé teherbíróvá vált részt megszilárdítani, mészlerakódással mintegy hidakat építve a csigolyák közé.
Gyógyítása: gerinctorna, úszás javasolt. A teljes cikk itt olvasható >>
Forrás: http://www.gerincterapiak.hu
A Degeneratív ("kopásos") gerincbetegség - "A nemzetközi statisztikák szerint az iparilag fejlett országokban a felnőtt lakosság mintegy 90 százaléka szenved életének egy periódusában nyak-, hát- vagy derékfájástól. A panaszok egy része hirtelen kezdődik (akut tünetek), máskor lappangva, fokozatosan jelentkeznek (krónikus), néha heveny szakaszba is átmehetnek." A teljes cikk itt olvasható >>
Forrás: http://www.informed.hu