• Egyesületünk ebben az évben is több szakmai programot szervez. Kérjük, ha lehetősége van, támogassa adója 1%-ával egyesületünk működését, köszönjük. Részletekért kattintson!
  • A fizioterápia a természetes gyógymódok összességét jelenti, a természet energiáit (kémiai, mechanikai, elektromos, mágneses) használja fel gyógyításra.
  • A magyarországi fürdők közül harmadikként a harkányi fürdőt szeretnénk bemutatni a honlapunkat olvasóknak.
  • Negyedikként a mezőkövesdi Zsóry Gyógy- és Strandfürdő jellegzetes „illatú” kénes termálvízét mutatjuk be.
  • Jobb gyógyulási és túlélési esélyei vannak a rendszeresen mozgó, egészséges testsúllyal élő prosztatarákos férfiaknak.
  • Illúzió vagy valóság? Varázsoljon 3D TENS útmutatót! Az izom- és idegingerlő berendezések felhasználóinak és a technológiai újdonságok iránt érdeklődőknek szeretnénk kedveskedni Kerekes Márton munkájával: a TENSEL névre hallgató alkalmazással.

Vizelet inkontinencia kezelőA VIZELET INKONTINENCIA kezelési módja függ az inkontinencia típusától, a súlyosságtól és a kialakulás hátterében álló állapottól/betegségtől. Gyakran különböző kezelési módok kombinációjára van szükség. A kezelés sikerének kulcsa, a megfelelő diagnózis felállítása. Nyugodtan beszélje meg orvosával a kezelés részleteit, és a kezelések esetleges mellékhatásait. Gyakran a kezelés elkezdése után a tünetek drámaian javulnak.

Négy nagy kezelési mód közül lehet választani, mégpedig a viselkedésterápia, a gyógyszeres terápia, a gyógyászati segédeszközök alkalmazása, illetve a műtéti terápia közül. Általánosságban elmondható, hogy az orvosok a legkisebb beavatkozással járó kezelési módoktól haladnak az egyre nagyobb beavatkozások - így a műtét - felé.

Viselkedésterápia

A viselkedésterápia illetve az életmód változás bizonyos esetekben teljesen elegendő az inkontinencia megszüntetéséhez.

A medencefenék izmainak erősítése (a Kegel gyakorlatok, gáttorna, intim torna) A gyakorlatok segítségével a vizelet elfolyását gátló medencefenék és a hólyagzáró izmok erősíthetők. A gyakorlatok nagyon eredményesek stressz inkontinencia estén, de késztetéses inkontinencia esetén is kedvező hatásuk lehet. A gyakorlatok lényege, hogy ezeket az egyébként ritkán használt izmokat, egy nap legalább 3-4 alkalommal akaratlagosan megtornáztatja. Nehézséget jelenthet a megfeszítendő izmok megtalálása. Ehhez csináljon úgy, mintha meg akarná szakítani vizelés közben a vizeletsugarat, majd tartsa 3 másodpercig megfeszítve ezeket az izmokat, majd lazítson. Ezt ismételje meg tízszer, naponta három-négy alkalommal. A gyakorlatokat bárhol végezheti, vezetés, tévénézés, vagy akár munka közben is. Fontos, hogy az izomösszehúzások során csak a gátizmokat feszítse meg a hasfalat, a fenék és a comb izmait ne. Eleinte végezze a gyakorlatokat tükör előtt, hogy meggyőződjön a helyes izmok használatáról.

Biofeedback technika
Amennyiben nem biztos abban, hogy a megfelelő izmokat tornáztatja, kérje orvosa segítségét a biofeedback módszer alkalmazásában. A biofeedback módszer lényege, hogy a kezeléssel befolyásolni kívánt folyamatot jól érzékelhető hanggá, vagy vizuális információvá alakítja át. A megfelelő izmok összehúzódása, tehát egyértelmű visszajelzést ad. A módszerhez szükséges készülék receptre kapható.

Elektrostimuláció
Az elektrostimuláció során elektromos áram segítségével késztetik összehúzódásra a medencefenék izmait. Az ingerlés általában hüvely vagy végbél kúpokba szerelt elektródák segítségével történik. Minél közelebb van az ingerlés a hólyagot és a medencefeneket ellátó idegekhez, annál kifejezettebb a hatása. Jó eredményeket lehet elérni stressz inkontinencia és késztetéses inkontinencia esetén is.

Vizelet inkontinencia kezelő

Mio-Peristim-V - vizelet inkontinencia kezelő: A Mio-Peristim/V a vizelet-inkontinencia kezelésére tervezett elektrostimulátor készülék. Az inkontinenciát a medencefenéki izmokra leadott elektromos impulzusok segítségével kezeli. Ezek az impulzusok speciális hullámhosszra és frekvenciára vannak beállítva. További részletek >>
Forrás: www.gyogytermekek.hu

Hólyagtorna
A hólyagtornát általában késztetéses inkontinencia esetén javasolják, de másfajta inkontinencia esetén is eredményes lehet. A hólyagtorna során megtanulja a vizelési inger megjelenése után késleltetni a vizelést. Eleinte próbálja meg csak 10 percig késleltetni a vizelést, majd emelje 20 percre. A cél a két vizelés között eltelt idő növelése 2 óra hosszára. A vizelési inger megjelenésekor próbáljon meg relaxálni, vagy valamilyen tevékenységgel terelje el a figyelmét. A hólyagtorna másik formája a vizelés megszakítása lehet. Szakítsa meg a vizelést, majd pár perc elteltével folytassa azt. Ez a gyakorlat segíthet a hólyag teljesebb kiürítésében a túlfolyásos inkontinencia enyhítésében.

Toalett tréning
A toalett tréning lényege, hogy előre meghatározott időben és nem a vizelési inger megjelenésekor üríti a vizeletet. Ezzel a módszerrel a vizelés rendszeres - 2-4 órás - időközökben tervezett eseménnyé válik. Ez főleg idős és demens betegek esetén lehet hasznos.

Folyadékbeviteli (ivási) és táplálkozási szokások változtatása
Bizonyos esetekben elegendő bizonyos szokások módosítása. Lehet, hogy csökkentenie kell koffein vagy alkohol fogyasztását. Egyes embereknél a lefekvés előtti folyadékbevitel megszorítása is elegendő. A fogyás szintén kedvező hatással bírhat.
A teljes cikk itt olvasható >>

Szerző: WEBBeteg - Dr. Zsuga Judit, klinikai farmakológus

Forrás: WEBBeteg